oprawa zdjęcia na płótnie fotoobrazy - strefa wiedzy praktyczne porady

ZDJĘCIE NA PŁÓTNIE
Jak uzyskać najlepszy rezultat?

Czy wiesz od czego zależy ostateczny rezultat jaki zostanie osiągnięty w przypadku zdjęcia nadrukowanego na płótnie i naciągniętego na blejtram?

Poniżej przedstawiamy kilka rad i wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

1

Dobrej jakości wydruk.

Wykonanie dobrego wydruku na płótnie wymaga doświadczenia oraz dobrania odpowiednich materiałów i atramentu. Każda tkanina ma splot, który powoduje, że wszystkie szczegóły zdjęcia mogą się rozmyć i ostatecznie będą niewyraźne. Dodatkowo atrament może wnikać do środka tkaniny, w rezultacie kolory będą wyblakłe i mało kontrastowe.

Dlatego do wydruku zdjęć na tkaninach stosuje się odpowiednią technologię wraz ze specjalnie przygotowanym materiałem. W przypadku nadruków atramentowych tkanina musi być pokryta odpowiednim podkładem - podobnie jak malarz wpierw gruntuje płótno przed rozpoczęciem malowania. W przypadku tak przygotowanej tkaniny atrament nie będzie wnikał do wnętrza materiału tylko pozostanie na powierzchni specjalnej powłoki. To właśnie od tej powłoki zależy ostateczna jakość wydruku.

Ważne jest aby wydruk był odporny na działanie światła (by nie blakły kolory) oraz na działanie wody (by wydruk się nie rozmazał np. podczas wycierania kurzu nawilżoną ściereczką). Obecnie najnowsze podłoża jak i atramenty zapewniają pełną odporność zarówno na promieniowanie UV jak i wodę, dzięki czemu wydruk może być eksponowany na ścianie przez dziesiątki, a nawet setki lat.

Tkanina pokryta specjalną powłoką staje się sztywniejsza co ułatwia prawidłowe naciągnięcie na blejtram, jednak zupełnie nie nadaje się do zastosowań tekstylnych (tj. ubrania). W przypadku tkanin odzieżowych stosuje się zupełnie inne rodzaje i sposoby nadruku.

2

Dobrze wykonana oprawa.

Aby zadrukowana tkanina dobrze się prezentowała musi zostać odpowiednio naciągnięta na specjalnie przygotowany blejtram. Blejtram to z reguły drewniane profile (z drewna naturalnego lub płyt drewnopochodnych tj. MDF) zmontowane w kwadratową ramkę, na którą naciągnięty jest wydruk. Nieprawidłowe naciągnięcie może spowodować, że tkanina będzie pofalowana lub zbyt luźna (zwisająca), w rezultacie obraz nie będzie eksponował się właściwie.

Ważne aby materiał, z którego będzie wykonana rama był odpowiednio wysezonowany. Nieprawidłowo dobrane drewno może spowodować, że z czasem naprężenie profili zwichruje całą konstrukcję, w rezultacie czego jeden róg pracy może odstawać od ściany (obraz nie będzie równo przylegał do ściany).

W przypadku oprawy tylko na sam blejtram, naciągnięta tkanina powinna być przybita zszywkami od spodu ramy, tak aby blejtramu oraz zszywek nie było widać - w rezultacie widoczna będzie sama tkanina, zarówno od frontu jak i boku pracy. Dzięki temu tak przygotowane zdjęcie można eksponować bez dodatkowej ramy.

3

Odpowiednio dobrane zdjęcie.

Podczas wyboru zdjęcia do realizacji w formie obrazu na płótnie należy pamiętać, że niezależnie od tego jak gruba jest warstwa dodatkowej powłoki przyjmującej atrament, struktura tkaniny zawsze będzie widoczna. Ta drobna struktura płótna może wpływać na postrzeganie i wyrazistość detali na wydruku. Dlatego wybierając zdjęcie do wydruku na płótnie należy unikać fotografii bardzo szczegółowych, zawierających drobne elementy, które są ważne dla odbioru zdjęcia (np. zdjęcia grupowe, gdzie poszczególne twarze będą bardzo małe).

Do realizacji w formie obrazu na płótnie najlepiej nadają się zdjęcia, które mają cechy malarskie, takie jak portrety, krajobrazy, zdjęcia pozowane (np. ślubne, komunijne). Z reguły tematyka zdjęcia powinna być zbieżna z pracami, realizacji jakich podejmowali się dawni artyści. Wtedy całość, zarówno zdjęcie jak i forma oprawy jest spójna.

Należy również pamiętać, że odwzorowanie barw (w tym nasycenie kolorów, kontrasty, detale w cieniach) nigdy nie będą tak idealne jak w przypadku tradycyjnych odbitek fotograficznych na gładkim papierze, czy też w przypadku wydruków podklejanych pod plexi. W związku z tym należy się liczyć z tym, że barwy na wydruku mogą być bardziej stonowane, co w rzeczywistości bardzo dobrze współgra z taką formą oprawy.

Więcej informacji na temat wyboru zdjęcia do realizacji dużych powiększeń można znaleźć w artykule WYBÓR FOTOGRAFII - czyli które zdjęcia nadają się do powiększenia.

W przypadku wątpliwości, czy dane zdjęcie nadaje się do oprawy na płótnie najlepiej poprosić o poradę fachowca. W naszym serwisie można zrobić to bezpłatnie. Wystarczy zaprojektować pracę za pomocą dostępnej na stronie aplikacji a następnie, po zapisaniu projektu, skorzystać z opcji ZAPYTAJ EXPERTA w menu głównym

.

Jak to. działa.

jak to działa

Budując nasza ofertę kierujemy się powyższymi zasadami, aby uzyskać jak najlepszy rezultat. Aby sprostać oczekiwaniom jak największej liczby Klientów przygotowaliśmy dwa rodzaje opraw na płótnie:

CANVAS

canvas - elegancka oprawa zdjęcia na płótnie
już od 45,00 zł brutto
zobacz więcej na temat produktu

Oprawę tę wyróżnia bardzo gruby blejtram (bok grubości 40mm), na który naciągnięta jest syntetyczna tkanina o drobnym splocie. Takie połączenie nowoczesnej formy oprawy z fakturą tkaniny daje bardzo ciekawy rezultat typu VINTAGE. Ta forma ekspozycji idealnie nadaje się do nowoczesnych wnętrz oraz tzw. loftów.

Boczne krawędzie mogą być zadrukowane wybranym kolorem lub na krawędź nachodzi część zdjęcia.

ecoCANVAS

ecocanvas - standardowe zdjęcie na płótnie
już od 30,00 zł brutto
zobacz więcej na temat produktu

Wydruk wykonany jest na syntetycznej tkaninie o bardzo drobnym splocie, dzięki czemu dość dobrze odwzorowane są drobne szczegóły zdjęcia. Naciągnięty jest na typowy blejtram o grubości 16mm. Zdjęcie częściowo nachodzi na krawędzie.

Jest to typowa tradycyjna oprawa płótna, która będzie dobrze eksponowała się w każdym wnętrzu. Jednocześnie to rozwiązanie ze względu na zastosowane materiały jest tańsze w porównaniu do oprawy artCANVAS.

ZOBACZ DOSTĘPNE OPRAWY: