wybór zdjęć do powiększenia fotoobrazy - strefa wiedzy praktyczne porady

WYBÓR FOTOGRAFII
czyli które zdjęcia nadają się do powiększenia.

Zastanawiasz się, czy Twoje zdjęcia nadają się do realizacji dużych powiększeń?

Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat oceny zdjęć pod kątem realizacji foto-obrazów w dużych rozmiarach.

1

Wielkość / rozdzielczość.

Najistotniejszym czynnikiem, który ma wpływ na ostateczną jakość wydruku jest wymiar zdjęcia w pikselach. Każda fotografia cyfrowa składa się z drobnych kwadracików (jak szachownica). W rezultacie każde zdjęcie cyfrowe posiada wymiar określony w pikselach np. 2400x3200px. Jeżeli rozmiar zdjęcia w pikselach jest zbyt mały, to gołym okiem będzie widać na wydruku poszczególne kwadraciki, z których składa się zdjęcie.

Poniższa grafika prezentuje jak wygląda fragment cyfrowego zdjęcia w dużym powiększeniu

pikselizacja na zdjęciu

Aby piksele nie były dostrzegalne gołym okiem, w przypadku fotografii w dużym rozmiarze przyjmuje się, że na każdy centymetr boku powinno przypadać przynajmniej 40 pikseli (lub więcej). Przykładowo, jeżeli chcemy zrealizować powiększenie w rozmiarze 50x50cm to samo zdjęcie powinno mieć co najmniej 2000x2000px (40*50 = 2000).

Wielkość zdjęcia w pikselach można sprawdzić z reguły we właściwościach pliku lub też po najechaniu kursorem na ikonkę pliku JPG (system operacyjny Windows w takim przypadku wyświetli informacje o rozmiarach zdjęcia w pikselach).

2

Ostrość i szczegóły zdjęcia

Drugim istotnym czynnikiem jaki ma wpływ na jakość wydruku jest ostrość samego zdjęcia. To że zdjęcie ma duży wymiar w pikselach nie oznacza, że detale i drobne elementy na zdjęciu będą wyraźne na wydruku. Zdjęcie może być nie ostre lub poruszone. Może się również okazać, że zdjęcie zostało powiększone (dodana została ilość pikseli) w sztuczny sposób, ale drobne elementy są rozmyte.

Niestety oglądając miniaturę (zdjęcie pomniejszone na ekranie) trudno jest stwierdzić, czy zdjęcie jest wystarczająco ostre. Dlatego najlepiej jest skorzystać z programu, który pozwala na powiększenie zdjęcia w taki sposób, aby jeden piksel zdjęcia odpowiadał jednemu pikselowi na ekranie - to pozwala na lepszą ocenę, czy drobne szczegóły są wystarczająco wyraźne.

Poniższa grafika pokazuje jak mylące może być oglądanie miniaturki zdjęcia na ekranie:

wyostrzone zdjęcie

Należy pamiętać, że w przypadku powiększeń zdjęć do ekspozycji na ścianę, takie niedoskonałości jak nieostrość zdjęcia zostaną w szczególny sposób uwidocznione. To samo zdjęcie wykonane w formie małej odbitki fotograficznej może wyglądać dobrze, jednak w dużym rozmiarze rezultat może być zupełnie inny.

W naszym systemie udostępniamy narzędzie podglądu detali, z którego można skorzystać w celu oceny ostrości zdjęcia - więcej informacji poniżej.

3

Kolorystyka

Ostatnim elementem, wpływającym na odbiór zdjęcia w dużym rozmiarze jest jego kolorystyka, a w szczególności kontrasty. Zdjęcia mało kontrastowe, po powiększeniu sprawiają wrażenie jeszcze mniej kontrastowych, dlatego warto wybierać takie fotografie, które zawierają całe spektrum tonacji - od czystej bieli do pełnej czerni. Kontrast ma również wpływ na postrzeganie ostrości - im mniej kontrastowe zdjęcie tym wydaje się mniej ostre.

Warto zwrócić uwagę, czy zdjęcie nie ucieka w jakąś nietypową tonację (np. bardzo zimne lub nienaturalne barwy). Barwy, do których na ekranie nie przywiązujemy uwagi, na dużym powiększeniu mogą już przeszkadzać.

Należy również unikać zdjęć robionych w słabym oświetleniu - w takich sytuacjach często jest widoczny efekt tzw. "szumów". Matryca aparatu, pracując na bardzo wysokiej czułości, pracuje przy niskich prądach, które mogą być zakłócane przez pole elektromagnetyczne (np. sygnał z komórki lub sieci wi-fi). W rezultacie te szumy widoczne są na zdjęciu jako różnokolorowe plamki nie mające nic wspólnego z fotografowanym obrazem. Szumy najbardziej widoczne są w ciemnych partiach zdjęcia.

Poniższa grafika pokazuje jak wyglądają szumy na zdjęciu:

szumy

Problematyczne bywają również zdjęcia robione pod słońce - często na zdjęciach robionych pod słońce istotne elementy takie jak sylwetki czy twarze znajdują się w cieniu, co wpływa na rozpoznawalność szczegółów i kolorystykę tzw. "memory colors" (czyli np. kolory cieliste w cieniach mogą być nienaturalne).

Należy zawsze pamiętać, że kolory na wydruku nie będą identyczne z tymi prezentowanymi na ekranie. Wynika to z różnic w sposobie prezentacji kolorów poprzez ekran (który świeci), a tego jak tworzone są kolory na wydruku (który odbija światło). W przypadku wydruku, wrażenie kolorystyczne zależy w dużym stopniu od tego w jakim świetle jest on oglądany - czy jest to światło naturalne/słoneczne, czy sztuczne (np. żarowe, jarzeniowe czy LED) i jaką ma temperaturę barwową (ciepłe, zimne itp.). Po drugie różne ekrany prezentują kolory w różny sposób, więc nie jest możliwe, aby wydruk był zgodny z tym co widać na wszystkich ekranach skoro każdy wyświetla barwy inaczej.

W przypadku wątpliwości, czy dane zdjęcie nadaje się do realizacji powiększenia w dużym formacie najlepiej skorzystać z porady fachowca. W naszym serwisie można zrobić to bezpłatnie. Wystarczy zaprojektować pracę za pomocą dostępnej aplikacji a następnie skorzystać z opcji ZAPYTAJ EXPERTA w menu głównym.

Jak to. działa.

jak to działa

Aby ułatwić podejmowanie decyzji użytkownikom naszego serwisu, wprowadziliśmy kilka mechanizmów, które mają pomóc w ocenie jakości zdjęcia przed złożeniem ostatecznego zamówienia.

Pierwszy mechanizm to system automatycznej korekty, który ma na celu poprawienie kolorystyki zdjęcia - więcej o tym systemie można przeczytać na stronie AUTOKOREKTA ZDJĘĆ.

Kolejny element to mechanizm oceny wielkości - po kliknięciu na zdjęcie podczas przygotowywania projektu fotoboarda pojawia się panel, w którym widoczny jest wskaźnik oceny WIELKOŚCI ZDJĘCIA. Jeżeli ocena wielkości zdjęcia jest niska - zalecamy poszukanie innego zdjęcia.

Poniżej prezentujemy fragment zrzutu ekranu, na którym widać wskaźnik oceny WIELKOŚCI ZDJĘCIA:

panel korekcji zdjęcia

UWAGA: panel z wskaźnikiem oceny wielkości zdjęcia dostępny jest tylko podczas projektowania w przeglądarce na komputerze stacjonarnym. Ze względu na ograniczone pole robocze panel ten nie jest widoczny na urządzeniach mobilnych.

Jeżeli zdjęcie jest bardzo małe, to na środku zdjęcia pojawia się wyraźne ostrzeżenie, że dane zdjęcie nie powinno być użyte do tej wielkości powiększenia - ten komunikat widoczny jest również na urządzeniach mobilnych.

Ostatni mechanizm pozwalający na ocenę jakości powiększenia to podgląd detali zdjęcia dostępny po zaprojektowaniu już fotoboarda. Aby zobaczyć detale zdjęcia w powiększeniu wystarczy kliknąć na ikonkę "detale" (pokazaną na schemacie poniżej), a następnie ustawić lupkę klikając na uchwyt lupki przesunąć ją w pożądane miejsce na zdjęciu - dzięki temu w obszarze lupki pojawią się detale w dużym powiększeniu pozwalając na ocenę, czy zdjęcie jest wystarczająco ostre

detale

W przypadku wątpliwości, gotowy projekt fotoboarda można wysłać do oceny eksperta wybierając opcję ZAPYTAJ EXPERTA w menu głównym.

ZOBACZ DOSTĘPNE OPRAWY: