oprawa zdjęcia na płótnie fotoobrazy - strefa wiedzy praktyczne porady

AUTOKOREKTA ZDJĘĆ
Czemu służy i jak działa?

W naszym systemie projektowania dostępna jest automatyczna korekta zdjęć. Celem autokorekty jest uzyskanie wydruków, które lepiej będą spełniały oczekiwania naszych Klientów.

O tym jak działa i czemu ma służyć można dowiedzieć się z poniższego tekstu.

1

Czemu służy i jak działa autokorekta?

AUTOKOREKTA zdjęć ma za zadanie dokonać oceny zdjęcia oraz skorygować jego podstawowe cechy takie jak kontrast, jasność, tonacja barw. Proces ten wykonywany jest przez specjalny algorytm po przesłaniu zdjęcia na nasz serwer. System automatycznie rozpoznaje obiekty na zdjęciu (twarze, niebo, rośliny itp.) i dokonuje najczęściej drobnych modyfikacji w tym również redukcji ewentualnych szumów.

Autokorekta po rozpoznaniu twarzy potrafi zredukować efekt czerwonych oczu (w przypadku zdjęć zrobionych z lampą błyskową), czy wygładzić skórę oraz skorygować odcienie cieliste (aby skóra nie była zbyt blada lub zbyt czerwona).

Należy pamiętać, że autokorektę wykonuje automat (a nie fizyczna osoba) dlatego może się zdarzyć, że obiekty na zdjęciu nie zostaną rozpoznane prawidłowo, a korekta nie przyniesie spodziewanych rezultatów.

2

Czy autokorekta zapewni zgodność kolorów na wydruku z ekranem?

Niestety autokorekta nie jest w stanie spowodować, że kolory na wydruku będą takie same jak na ekranie Klienta. Jest to spowodowane przez wiele czynników, ale najistotniejsze jest to, że każdy monitor nieco inaczej prezentuje barwy (z wyjątkiem specjalistycznych monitorów graficznych, które można skalibrować). W rezultacie ten sam projekt na różnych monitorach będzie wyglądał inaczej, czy to przed czy po autokorekcie.

Autokorekta w szczególności dokonuje zmian w zakresie kolorów i barw, które na wydrukach wychodzą najczęściej gorzej od tego co z reguły widać na monitorze. Ponieważ monitor świeci, zaś wydruk tylko odbija promienie światła, więc rozbieżności najczęściej dotyczą ciemnych obszarów zdjęcia - dlatego podczas autokorekty rozjaśniane są cienie, tak aby na wydruku były widoczne elementy w tych obszarach. Podobnie jest z kolorami takimi jak zieleń, niebieski czy czerwony - monitor, który uzyskuje obraz poprzez świecenie czerwonych, zielonych i niebieskich pikseli, z reguły prezentuje te barwy znacznie lepiej niż ma to miejsce na wydruku (gdzie barwy te składane są za pomocą farb żółtej, błękitnej i purpurowej). W rezultacie podczas autokorekty poprawiane jest nasycenie zieleni czy nieba, tak aby zrekompensować te różnice.

3

Czy trzeba korzystać z autokorekty?

Autokorekta jest uruchamiana automatycznie po przesłaniu każdego zdjęcia podczas projektowania fotoboarda. Jeżeli rezultat uzyskany w wyniku autokorekty jest niesatysfakcjonujący, to można ją jak najbardziej wyłączyć i użyć w projekcie oryginalnego zdjęcie. Wyłączenie autokorekty zalecane jest w przypadku użytkowników, którzy profesjonalnie zajmują się fotografią lub grafiką i zdają sobie sprawę z różnić jakie występują pomiędzy wydrukiem a ekranem.

Aby wyłączyć autokorektę wystarczy podczas projektowania fotoboarda kliknąć na wybranym zdjęciu i w panelu, który się pojawi odznaczyć pole wyboru przy napisie AUTOKOREKTA.

W przypadku wątpliwości, czy dane zdjęcie lepiej będzie wyglądało po zastosowaniu autokorekty, czy może w oryginale najlepiej poprosić o poradę fachowca. W naszym serwisie można zrobić to bezpłatnie. Wystarczy zaprojektować pracę za pomocą dostępnej aplikacji a następnie skorzystać z opcji ZAPYTAJ EXPERTA w menu głównym.

Jak to. działa.

jak to działa

Aby zobaczyć jak działa autokorekta zdjęć wystarczy wejść na stronę z aplikacją do projektowania, a następnie zaprojektować nowego fotoboarda.

Zaraz po wczytaniu zdjęcia i przesłaniu go na serwer pojawi się okno, w którym będzie można porównać wersję oryginalną z automatycznie skorygowaną wersją.

ZOBACZ DOSTĘPNE OPRAWY: